- Les matriculacions de particulars (llista 7a) creixen un 4,8% a l’Estat i un 1,3% a Catalunya.
- El lloguer (llista 6a) augmenta un 8,0% a l’Estat i un 23,8% a Catalunya.
- Les embarcacions de lloguer representen el 30,4% de les noves matriculacions a l’Estat i el 41,6% a Catalunya.
- Les vendes d’ocasió es mantenen pràcticament estables a l’Estat i creixen un 10,8% a Catalunya.
- L’ocasió representa el 70,4% del mercat estatal i el 76,4% del català.
- Per cada embarcació nova matriculada es venen 2,4 embarcacions d’ocasió a l’Estat i 3,2 a Catalunya.
– Barcelona, Novembre 2026. Entre gener i octubre s’han matriculat 4.858 embarcacions d’esbarjo noves al conjunt de l’Estat, un 5,7% més que les 4.596 del mateix període de 2025. A Catalunya, les matriculacions passen de 708 a 776 unitats, un increment del 9,6%, segons l’informe del Clúster Nàutic Català elaborat amb dades de la Direcció General de la Marina Mercant.
Particulars i lloguer
A l’Estat, les matriculacions per a ús particular passen de 3.228 a 3.382 unitats (+4,8%), i les destinades al lloguer, de 1.367 a 1.476 (+8,0%). A Catalunya, el contrast és més marcat: els particulars passen de 447 a 453 unitats (+1,3%), mentre que el lloguer augmenta de 261 a 323 (+23,8%).
El lloguer aporta 62 de les 68 matriculacions addicionals a Catalunya. El seu pes en el mercat català arriba al 41,6%, més d’onze punts per sobre del 30,4% estatal.
Matriculacions per capitanies
Barcelona encapçala el rànquing estatal amb 585 matriculacions, vuit més que Alacant (577). La segueixen Cartagena (472), Palma de Mallorca (462), Almeria (264), Santander (236), Santa Cruz de Tenerife (221), Gijón (153), Algeciras (151) i Màlaga (145). Palamós ocupa la dotzena posició, amb 127 unitats.
Barcelona concentra el 75,4% de les noves matriculacions catalanes i creix un 17,0%, de 500 a 585 unitats. Palamós passa de 129 a 127 (−1,6%) i representa el 16,4% del mercat català. Tarragona registra 64 unitats, davant de les 79 de l’any anterior (−19,0%), i concentra el 8,2% del total.
Tipus d’embarcacions
Les embarcacions rígides són el grup més nombrós i el que aporta més unitats al creixement del mercat: a l’Estat passen de 1.904 a 2.162 (+13,6%), i a Catalunya, de 300 a 361 (+20,3%). Representen prop de la meitat de les noves matriculacions catalanes.
A l’Estat, la vela registra el creixement percentual més alt: passa de 150 a 204 unitats (+36,0%). També augmenten les pneumàtiques, amb 599 matriculacions (+3,5%). En canvi, les semirígides baixen fins a 513 (−5,7%), i les motos aquàtiques es mantenen en 1.329, exactament les mateixes que l’any anterior. En 51 matriculacions no consta la tipologia.
A Catalunya, a més de les rígides, creixen les semirígides, de 81 a 97 (+19,8%), i les pneumàtiques, de 29 a 34 (+17,2%). Les motos aquàtiques passen de 259 a 253 (−2,3%). La vela, a diferència del conjunt estatal, baixa de 37 a 30 unitats (−18,9%). Hi ha una matriculació sense tipologia informada.
Per eslores
Les embarcacions de menys de 6 metres, incloses les motos aquàtiques, continuen sent les més matriculades: 3.304 a l’Estat (+2,8%) i 432 a Catalunya (+4,3%). Representen el 68,0% del mercat estatal i el 55,7% del català.
Al conjunt de l’Estat, el tram de 6 a menys de 8 metres passa de 839 a 921 unitats (+9,8%), i el de 8 a menys de 12 metres, de 373 a 389 (+4,3%). Les embarcacions de 12 a menys de 24 metres registren el creixement percentual més alt: passen de 172 a 244 matriculacions (+41,9%).
A Catalunya, es matriculen 186 embarcacions de 6 a menys de 8 metres (+6,9%) i 95 de 8 a menys de 12 metres (+11,8%). El tram de 12 a menys de 24 metres passa de 35 a 63 unitats (+80,0%): tot i representar només el 8,1% del mercat català, aporta 28 de les 68 matriculacions addicionals.
En conjunt, les embarcacions de menys de 8 metres concentren el 79,6% de les matriculacions a Catalunya i el 87,0% a l’Estat. Si s’amplia el llindar fins als 12 metres, les proporcions arriben al 91,9% i al 95,0%, respectivament.
Mercat d’embarcacions de segona mà
A l’Estat s’han venut 11.540 embarcacions d’ocasió, només cinc menys que en el mateix període de 2025 (11.545). A Catalunya, les operacions passen de 2.264 a 2.509 (+10,8%). Creixen les tres capitanies: Barcelona passa de 982 a 1.065 (+8,5%); Palamós, de 913 a 1.035 (+13,4%), i Tarragona, de 369 a 409 (+10,8%).
Les embarcacions d’ocasió representen el 76,4% del mercat català i el 70,4% de l’estatal. Això equival a 3,2 embarcacions d’ocasió per cada nova a Catalunya i a 2,4 al conjunt de l’Estat.
Declaracions
Amadeu Núñez, president del Clúster Nàutic Català: «Arribem al tram final de l’any amb un bon balanç per a la nàutica catalana. Tant les matriculacions d’embarcacions noves com les vendes d’ocasió creixen més a Catalunya que al conjunt de l’Estat. És una bona notícia per a les empreses del sector i ens permet mirar la propera temporada amb més confiança. També és un bon moment per reconèixer la feina de qui acompanya el navegant des que tria una embarcació fins que necessita posar-la a punt per tornar a sortir al mar.»
Miquel Guarner, secretari general del Clúster Nàutic Català: «El bon comportament del lloguer i de l’ocasió ens recorda que hi ha moltes maneres d’apropar-se a la nàutica. Hi ha qui vol llogar una embarcació per a uns dies i qui busca assessorament per comprar la seva primera barca. Una de les coses que fem bé des del Clúster és donar a conèixer els professionals que els poden ajudar. Amb “Coneix els nostres socis” posem nom i cara a aquestes empreses, i amb els seminaris fem que professionals de diferents ports comparteixin solucions que els funcionen.»
Descarrega’t aquí els documents amb la informació:













